Treci la conținutul principal

Program FITO 2024

Categoria:

ORAȘUL SE PREGĂTEȘTE DE FITO!

Suntem bucuroși să anunțăm desfășurarea celei de-a IX-a ediții a Festivalului Internațional de Teatru Oradea – 𝐅𝐈𝐓𝐎, care va avea loc în perioada 𝟏 – 𝟗 𝐢𝐮𝐧𝐢𝐞 𝟐𝟎𝟐𝟒.

Și anul acesta FITO va cuprinde trei mari secţiuni: secțiunea CONCURS – FESTIVALUL DE TEATRU SCURT, singurul eveniment dedicat piesei într-un act din România, care a ajuns la cea de-a XXVII-a ediţie, secțiunea SPECTACOLE INVITATE – OFF CONCURS și secțiunea OUTDOOR, dar și multe alte evenimente conexe captivante!

PROGRAMUL FITO 2024:

Sâmbătă, 𝟏 𝐢𝐮𝐧𝐢𝐞

Ora 21:00 – CINE L-A UCIS PE TATA?
(Teatrul Metropolis București)
dramatizare de Mihaela Michailov după romanul omonim de Édouard Louis
regia: Andrei Măjeri
Sala Transilvania

Duminică, 𝟐 𝐢𝐮𝐧𝐢𝐞

Ora 17:00 – AMERICAN BUFFALO
(Teatrul de Artă București)
de David Mamet
regia: Bogdan Budeș
Sala Transilvania

Ora 19:00 – PICIUL – PREMIERĂ
(Teatrul Regina Maria Oradea)
Un musical în 2 acte în amintirea lui Charlie Chaplin
Muzica: Nagy Tibor, Versurile: Bradányi Iván, Textul: Pozsgai Zsolt
regia: Halasy Imre
Sala Mare
🎫 Bilete la agenția Teatrului Regina Maria sau

Luni, 𝟑 𝐢𝐮𝐧𝐢𝐞

Ora 17:00 – NINCSTELENEK/DEPOSEDAȚI
(Teatrul Csokonai Debrețin)
de Botos Bálint
regia: Botos Bálint
Sala Arcadia

Ora 19:00 – THE LAST DAYS OF ELENA AND NICOLAE CEAUȘESCU
(Teatri Polski Bydgoszcz)
scenariu și dramaturgie de Julia Holewińska
regia: Wojciech Faruga
Casa de Cultură a Sindicatelor

Ora 19:00 – POATE VISEZI
(Teatrul de Nord Satu Mare)
după Izumi Suzuki
regia: Diana Dragoș
Sala Transilvania

Ora 21:00 – HEDWIG AND THE ANGRY INCH
(Teatrul Stela Popescu București)
de John Cameron Mitchell
regia: Răzvan Mazilu
Sala Mare

Marți, 𝟒 𝐢𝐮𝐧𝐢𝐞

Ora 17:00 – ONE (WO)MAN SHOW
(Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad)
un spectacol cu și de Zoltan Lovas
Sala Transilvania

Ora 19:00 – NELINIȘTE
(Teatrul Odeon București)
de Ivan Vîrîpaev
regia: Bobi Pricop
Sala Mare

Ora 21:00 – VIAȚA E VIS
(Teatrul de Vest Reșița)
de Pedro Calderón de la Barca
regia: Toma Enache
Sala Arcadia

Miercuri, 𝟓 𝐢𝐮𝐧𝐢𝐞

Ora 17:00 – DOLORES
(Teatrul Tineretului Piatra Neamț)
de Edward Allan Baker
regia: Ciprian V. Nechita
Sala Arcadia

Ora 19:00 – FALSA SERVITOARE
(Teatrul „Maria Filotti” Brăila)
de Marivaux
regia artistică: Alexandru Mâzgăreanu
Sala Mare

Ora 21:00 – MAMĂ
(Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu)
de Marta Barceló
regia: Mariana Cămărășan
Sala Transilvania

Joi, 𝟔 𝐢𝐮𝐧𝐢𝐞

Ora 17:00 – AZ ÖLTÖZTETŐT / CABINIERUL
(Teatrul Jókai Bichișciaba)
de Varsányi Anna
regia: Krisztina Tarsoly
Sala Arcadia

Ora 18:00 – TZUKI ȘI TATI
(Teatrul Dramaturgilor Români București)
un spectacol de Florin Piersic Jr
Sala Mare

Ora 21:00 – O POVESTE SUPER FERICITĂ (DESPRE CUM E SĂ FII FOARTE TRIST)
(Teatrul Municipal „Bacovia” Bacău)
de Jon Brittain
regia: Horia Suru
Sala Transilvania

Vineri, 𝟕 𝐢𝐮𝐧𝐢𝐞

Ora 17.00 – TEA AND MILK
un spectacol scris și jucat de Edith Alibec
regia: Dana Paraschiv
Teatrul Arcadia

Ora 19:00 – TRILOGIA MEMORIEI
(Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova)
de Arne Lygre
regia: Radu Afrim
Sala Mare

Ora 20:00 – OAMENI. DE VÂNZARE
(Teatrul German de Stat Timișoara)
de Carmen Lidia Vidu
regia: Carmen Lidia Vidu
Sala Transilvania

Sâmbătă, 𝟖 𝐢𝐮𝐧𝐢𝐞

Ora 17:00 – ZEIȚE DE CATEGORIA B
(coproducție Teatrelli, Teatrul Regina Maria Oradea, Teatrul Național „Lucian Blaga” Cluj-Napoca și Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani)
de Alexandra Felseghi, după o idee de Andrei Măjeri
regia: Andrei Măjeri
Sala Arcadia

Ora 19:00 – ELEKTRA
(Teatrul Maghiar de Stat Cluj-Napoca)
adaptare scenică de Ágnes Kali și Botond Nagy după tragedia lui Sofocle
regia: Botond Nagy
Sala Mare

Ora 21:00 – JOCURI ÎN CURTEA DIN SPATE
(Teatrul de Stat Constanța)
de Edna Mazya
regia artistică: Diana Mititelu
Sala Transilvania

Duminică, 𝟗 𝐢𝐮𝐧𝐢𝐞

Ora 17:00 – ADEVĂRUL
(Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara)
de Florian Zeller
regia: Radu Iacoban
Sala Transilvania

Ora 20:00 – Concert ALIFANTIS & FRAGILEBAND
Sala Mare
🎫 Bilete la agenția teatrului sau pe

Stay tuned! În câteva zile intră biletele în vânzare.

PARTENERI PRINCIPALI


PARTENERI

Sponsori

Parteneri Media

Organizatori

Cu sprijinul