Programul FITO 2019

DUMINICĂ, 2 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia – SPECTACOL ÎN CONCURS
SUICIDAL după texte de Luigi Pirandello, regia Norbert Boda – Teatrul Municipal Baia Mare – 1 h 30 min

Ora 18:30 – Sala Mare
Festivitatea de deschidere FITO

Ora 19:00 – Sala Mare
SUNETUL MUZICII muzica de RICHARD RODGERS, versurile de OSCAR HAMMERSTEIN II, libret de HOWARD LINDSAY şi RUSSEL CROUSE după romanul „The Trapp family singers” de Maria Augusta Trapp, regia Mihaela Bogdan – Teatrul Regina Maria, Oradea – PREMIERĂ – 2 h 30 min

LUNI, 3 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia – SPECTACOL ÎN CONCURS
FAMILIA TÓT de Örkény István, regia Sânziana Stoican – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad – 1 h 55

Ora 19:00 – Sala Mare – SPECTACOL INVITAT
NAVIGATORUL de Conor McPherson, regia Cristian Juncu – Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu – 3 h 20 min

MARȚI, 4 IUNIE

Ora 18:00 – Sala Arcadia – SPECTACOL ÎN CONCURS
BEFORE BREAKFAST de Eugene O`Neil, versiunea scenică și regia: Andrei și Andreea Grosu – Teatrul „Maria Filotti”, Brăila – 1 h 05 min

Ora 20:00 – Sala Mare – SPECTACOL INVITAT
OSCAR ȘI TANTI ROZ de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Petru Vutcărău – Teatrul Național „Eugene Ionesco”, Chișinău, Moldova – 2 h 10 min

MIERCURI, 5 IUNIE

Ora 18:00 – Sala Arcadia – SPECTACOL INVITAT
ULTIMA NOAPTE LA MADRID de Brian McAvera, regia Vitalie Drucec – Teatrul Național „Eugene Ionesco”, Chișinău, Moldova – 1 h 30 min

Ora 20:00 – Sala Mare – SPECTACOL ÎN CONCURS
BRUTUS sau UCIDEREA LUI IULIUS CEZAR de Tüncer Cucenoğlu, regia Irakli Gogia – Tbilisi Sandro Akhmeteli State Drama Theatre, Georgia – 1h 20 min

JOI, 6 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia – SPECTACOL ÎN CONCURS
MONSTRUL NISIPURILOR de Csaba Szekely, regia Andi Gherghe – Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galați – 1 h 45 min

Ora 19:00 – Sala Mare – SPECTACOL INVITAT
…ESCU de Tudor Mușatescu, regia Claudiu Goga – Teatrul Regina Maria, Oradea – 2 h 40 min

Ora 21:30 – Casa de Cultură a Sindicatelor – SPECTACOL INVITAT – INTRARE LIBERĂ ÎN LIMITA LOCURILOR DISPONIBILE
L’ÉCUME DES JOURS/ SPUMA ZILELOR de Boris Vian, reverie vizuală și sonoră Compagnie UNDERGROUND Sugar, Franța

VINERI, 7 IUNIE

Ora 17:00 – CENTRUL NAȚIONAL DE INFORMARE ȘI PROMOVARE TURISTICĂ BIHOR – SPECTACOL INVITAT
ZLOATĂ sau VIITORUL PREȘEDINTE AL ROMÂNIEI pamflet socio politic de Radu Popescu, cu Șerban Borda și Eugen Țugulea – Teatrul Regina Maria, Oradea

Ora 18:30 – Sala Arcadia – SPECTACOL ÎN CONCURS
O RELAȚIE DESCHISĂ de Dario Fo și Franca Rame, regia Ana-Ioana Macaria – Teatrul de Artă București – 50 min

Ora 20:30 – Sala Mare – SPECTACOL ÎN CONCURS
MEDEA`S BOYS – dramaturgia Ionuț Sociu + fragmente din „Medeea” de Euripide, regia Andrei Măjeri – Apollo111, București – 1 h 45 min

SÂMBĂTĂ, 8 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia – SPECTACOL INVITAT
TRIX SHOW regia Mihai Gruia Sandu –Teatrul „Aureliu Manea” Turda – 1 h 10 min

Ora 17:00 – Sala Mare – SPECTACOL ÎN CONCURS
AVALANȘA de Tüncer Cucenoğlu, regia Petru Vutcărău – Teatrul Regina Maria, Oradea – 1 h 40 min

Ora 21:00 – Sala Mare – SPECTACOL INVITAT
JANKA de Oscar K. Speace, regia Toma Enache – Teatrul Evreiesc de Stat București – 1 h 30 min

DUMINICĂ, 9 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Studio Szigligeti (Moskva) – SPECTACOL INVITAT
NECUNOSCUTUL patimă de teatru-dans, regizor-coregraf Györfi Csaba – Teatrul Szigligeti, Oradea – 1 h

Ora 17:00 – Sala Arcadia – SPECTACOL INVITAT
MENAJERIA DE STICLĂ de Tennessee Williams, regia Diana Mititelu – Teatrul de Stat Constanța – 1 h 35 min

Ora 19:00 – Sala Mare
Festivitatea de premiere

Ora 19:30 – Sala Mare – SPECTACOL INVITAT
CARMEN.TV – spectacol de balet în două părți, muzica de Georges Bizet, libret, coregrafia și direcția de scenă: Radu Poklitaru – Academic Theatre Kyiv Modern-Ballet, Ucraina – 1 h 15 min

Biletele se pot achiziționa de la Agenția teatrului (0372 368 475) sau online: click aici.